Reisverslag Studiereis Andalusië
- Details
- Categorie: Reisverslagen
De gehele oude binnenstad staat op de wereld erfgoedlijst van UNESCO. Centraal in deze wijk zijn uiteraard de vele smalle straatjes met een typisch Andalusisch karakter.
Deze straatjes liggen rondom de kathedraal/Mesquita. Ooit gebouwd als katholieke kathedraal. Toen de moslims Andalusië hadden veroverd, werd de kathedraal niet verwoest maar uitgebreid tot een enorme moskee. Een prachtig bouwwerk is het! Het ademt een rust en koelte uit, die je niet verwacht.
Verder heeft de stad pleintjes en parken met heerlijke terrassen voor een verkoelend drankje of iets eetbaars. De winkeltjes in de oude binnenstad zijn natuurlijk erg op de toerist ingesteld, maar niettemin is het gezellig wandelen. De winkelstraten met de warenhuizen en grote winkels zijn te vinden aan de rand van het oude centrum.
Het hotel Tryp Gallos *** waar ik sliep, had een prima ligging. Naast een park aan de rand van de oude binnenstad (loopafstand). Ik kon de huurauto kwijt en was op de vertrekdag zo de stad uit. De kamer was uitstekend. Goed bed en een heerlijk ontbijtbuffet.
Medina Azahara
Op een afstand van 7 kilometer van Córdoba langs de weg naar Sevilla, ligt een ruïnedorp genaamd Medina Azahara. Naar verluidt de eerste hoofdstad van de moslims in Andalusië. Terrasvormig tegen de heuvel gebouwd zie je heel duidelijk de contouren en resten van muren van de oude stad. Paleizen, woningen, officiële gebouwen, enzovoort. Het is een openbaar terrein, dus entree hoeft niet betaald te worden.
Als je deze overblijfselen bekijkt, dan herken je ook veel van de bouwstijl die elders in Andalusië is terug te vinden. Prachtig! Bezoek dit echter niet op het heetst van de dag. Lekker 's morgens op tijd want de temperaturen kunnen vanaf mei/juni oplopen tot ver boven de 30 graden. In juli en augustus kan het zelfs gebeuren, dat de temperaturen oplopen tot om de 40 graden!!!
Onderweg naar Sevilla
Medina Azahara ligt langs de A 431 van Córdoba naar Sevilla. Deze weg heb ik mede gekozen omdat ik dacht dat ik onderweg leuke dorpen en fraaie landschappen zou tegenkomen. Niet dus! Deze weg is aangelegd in de vallei van de Guadalquivir. De levensader van Andalusië. Over de gehele lengte liggen langs deze rivier vele graanvelden, olijfboomgaarden en zonnebloemvelden, afgewisseld met dorpen met klein industrie. Slechts hier en daar een heuvel met een leuke kerk of vesting. Maar over het algemeen niet een echt fraai landschap. Maar goed het is dan ook "slechts" zo'n 160 km.
Sevilla
De hoofdstad van Andalusië! Dat merk je ook zodra je de stad binnen komt rijden. Een majestueuse stad met een grote historie. De Guadalquivir is dominant aanwezig met een paar grote bruggen, die al van ver te zien zijn. Overigens is de rivier een ideaal oriëntatiepunt. De oude stad bestaat uit een aantal delen, waarvan de wijk Santa Cruz de leukste en wellicht de meest bekende wijk is. Gelegen in de directe omgeving van de Kathedraal en het koninklijke paleis, tref je een wirwar van smalle straatjes aan, met pittoreske doorkijkjes, veel restaurantjes en cafétjes. Erg gezellig.
De Kathedraal is enorm! Na de St. Pieter in Rome en St.Paul's Cathedral in Londen is dit de grootste Kathedraal ter wereld. Een individuele rondleiding met koptelefoon duurt zo'n 2,5 uur. En dan heb je echt alles wel gezien. Vanaf de graftombe van Columbus tot aan de vele glas-in-lood ramen, het enorme hoogaltaar en de vele oude kunst die er hangt. Dit is een heerlijke bezigheid op het heetst van de dag, zo net na de middag, want de kathedraal blijft door de enorm dikke muren heerlijk koel. Natuurlijk hoort de beklimming van de Giralda er ook bij. Van bovenaf heb je een prachtig uitzicht over de stad.
Naast de kathedraal ligt het Alcázar. Het oude koninklijke paleis. Een prachtige combinatie van oude Spaanse en Moorse bouwstijlen. Ook hier zie je, dat de verschillende opeenvolgende culturen elkaars gebouwen niet vernietigd hebben, maar aangepast en uitgebouwd. Prachtig!!! Heerlijke tuinen om in te wandelen. Bezoektijd hier is het beste 's morgens, als het nog niet zo heet is. Nog enkele andere bezienswaardigheden zijn: de Torre del Oro aan de Guadalquivir, de Plaza de Torros de la Maestranza, Plaza de Armas enz. enz.
Tijdens de Semana Santa (Paasweek) en de Féria is het volop feest in Sevilla. Met name op het Féria-terrein aan de andere kant van de Guadalquivir is het dan een drukte van belang.
Je moet overigens , als je in Sevilla bent, eigenlijk wel de meest traditionele dans bekijken. Jazeker, de Flamenco. Nergens beter uitgevoerd dan hier (zeggen de Sevillanen tenminste!).
De vele winkelstraten maken er natuurlijk ook een echte leefstad van en dat is het eigenlijk ook met zo'n 700.000 inwoners. Veel pleinen, parken. Hou rekening met grotere loopafstanden als in bijvoorbeeld Córdoba. Maar taxi's genoeg. En heerlijk, die tapas en vino tinto!!!
Onderweg naar El Puerto de Santa Maria (aan de kust)
Nadat ik de kaart had bekeken en veel overeenkomsten zag met de route van Córdoba naar Sevilla heb ik besloten om de snelweg naar het zuiden te nemen. De afstand is ongeveer 150 km tot aan El Puerto de Santa Maria. Onderweg veel wijngaarden voor de productie van de sherry in Jerez de la Frontera. De grote sherry-huizen hebben hier allemaal hun hoofdkwartier. Een sherry bodega bezoeken in Jerez mag natuurlijk niet ontbreken op het programma. Vanaf Jerez de la Frontera was het nog maar 15 km naar de kust. Ook hier kom je dan onmiddellijk in een gebied met veel klein industrie en allerhande andere activiteiten. Landschappelijk gezien niet echt fraai.
El Puerto de Santa Maria
Een badplaats op een steenworp afstand van Jerez de la Frontera. Zoals de naam al suggereert, is het een havenstadje. Niet al te groot, maar ook weer geen klein dorp. De oude binnenstad is gebouwd om een langgerekte haven. Een kasteeltje en een kerk zijn de bezienswaardigheden hier. Verder is het stadje erg druk (veel brommers, scooters en luid toeterende auto's door de smalle straatjes)en niet al te schoon. De strandzone ligt aan de andere kant van de haven. Een moderne urbanisatie met een residentiële wijk en enkele grote hotels en veel appartementgebouwen. Hoogbouw tot zo'n 12 verdiepingen. Veel Spanjaarden hebben hier een vakantie appartement en zij houden van nieuw, airconditioned en strak. Zo ziet het er hier dan ook uit. Niet een sfeervol boulevardje met vissershuisjes e.d. maar een lange strakke wandelpromenade langs het enorme strand met palmen, bankjes en verlichting. Verder natuurlijk de nodige terrassen en winkeltjes. Niet echt sfeervol volgens mijn normen!
Ik heb hier wel heerlijk uitgerust in Hotel Tryp El Caballo Blanco. Een laagbouw 4-sterren hotel (in hacienda-stijl) met een lekkere tuin en een groot zwembad. Heerlijk ontbijtbuffet. Het hotel ligt zo'n 800 m van het strand langs de invalsweg naar de stad. Een huurauto is hier aan te raden. Veel heb ik gedurende de twee nachten en een dag, dat ik hier was, niet gedaan. Te moe van het bezoek aan de steden Córdoba en Sevilla. Cádiz heb ik gelaten voor wat het was. Geen puf meer. Maar naar het schijnt is deze stad zeer de moeite van het bezoeken waard. Dat zie ik in september wel weer, want dan staat Andalusië weer op het programma. Dan vlieg ik naar Jerez de la Frontera (waar ik nu vandaan naar Amsterdam gevlogen ben) en ga dan langs de kust naar Malaga.
Met zo'n bezoek aan de steden en het binnenland kan ik niet genoeg benadrukken, dat je rekening moet houden met hoge temperaturen vanaf juni t/m september. Pas je tempo aan, ga niet lopen haasten en zeker niet op het heetst van de dag. VEEEEEEEEEEEEEEEL water drinken. ('n alcoholische versnapering 's avonds is trouwens ook nooit weg!). Het beste en ook het leukste is om je onmiddellijk aan te passen aan het gedrag van de Andalusiërs zelf. Dan zul je beslist een aangename tijd hebben.
Conclusie: de steden zijn prachtig met hun culturele erfgoed. De tussenliggende delen (in het binnenland)zijn minder interessant. Behalve de natuurgebieden!



